Biżuteria

bizuteria

Praktycznie patrząc biżuteria nie jest nam niezbędna do życia.

Biżuteria nie ma żadnego praktycznego zastosowania.

Wręcz przeciwnie, z rozmów z kobietami wnioskuję, że raczej im przeszkadza w codziennych zajęciach. Bo dzieci ciągną za kolczyki czy naszyjniki itp.

Ale…. , gdy zaczynamy wspólnie przeglądać  zdjęcia różnych kolczyków, naszyjników, czy bransoletek, zaczynają się uśmiechać, komentować co im się podoba i przyznają rację, że BIŻUTERIA dodaje CHARAKTERU nawet zwykłej sukience czy sweterkowi.

Biżuteria jest symbolem.

Wprawdzie biżuteria nie jest nam niezbędna do życia, ale spełnia kilka znaczących ról.

Pozwól, że opowiem Ci, jak to jest u mnie 🙂

Kiedy skończyłam osiemnaście lat dostałam od mamy pierścionek, który ona kiedyś otrzymała od swojej mamy. Był to dla mnie symbol dorosłości i odpowiedzialności, bo dostałam coś, co było dla mojej mamy bardzo cenne i piękne.

Wcześniej nie nosiłam pierścionków i kilka tygodni przyzwyczajałam się do noszenia właśnie tego cudownego świecidełka na palcu.  Na prawdę bardzo się bałam, że go zgubię. Na szczęście tak się nie stało i noszę go już prawie dwadzieścia lat. Mam nadzieję, że przekażę go kiedyś mojej córce, jako znak mojej miłości i wiary w nią oraz symbolu przynależności do naszej rodziny.

Druga historia dotyczy mojej wielkiej miłości.

Gdy mój narzeczony (a obecny mąż)  oświadczył mi się to otrzymałam od niego piękny pierścionek zaręczynowy, który też nie był dla mnie tylko kawałkiem srebra z kamieniem, ale czymś o wiele więcej… symbolem miłości.

Kolejną biżuterią o ogromnym znaczeniu jest dla mnie obrączka, którą ponad dziesięć lat temu włożył mi na palec mój mąż. Obrączka jest dla mnie symbolem partnerstwa- więzi i bliskiej relacji, o które dbamy wspólnie każdego dnia.

Biżuteria twoja wizytówka.

Pisałam już wcześniej o Iris Apfel, która jest dla mnie źródłem inspiracji, właśnie m.in przez to, jak dobiera swoją biżuterię. Duże naszyjniki, ciężkie bransoletki, to jej osobista wizytówka.

Każda z nas może mieć swoją ulubioną biżuterię, która odzwierciedla nasz charakter, osobowość czy zainteresowania, a przez to staje się też naszą stylową wizytówką.

Sama wybierz, czy będą to kolczyki, bransoletka, czy łańcuszek z zawieszką.

biżuteria
Pinterest.com

Co, może pokazać jaka jesteś, w co wierzysz, jakie masz zainteresowania?

Biżuteria jako akcent.

Biżuteria może  posłużyć nam jako narzędzie do przyciągnięcia uwagi.

Dobrym przykładem są kolczyki. Jeżeli ubierzesz duże kolorowe kolczyki, to przyciągnął one swoim kształtem i kolorem uwagę do twojej twarzy.

Jeżeli ubierzesz naszyjnik z błyszczącego metalu lub z koralików w kontrastowym kolorze do bluzki, to także one przyciągnął uwagę do tej części twojego ciała.

Nasze oko automatycznie reaguje na to, co odbija światło lub jest w kontrastowym kolorze.

Biżuteria jako  sposób wyrażania siebie.

Możesz podejść do biżuterii na wiele sposobów. Te sposoby, które dziś opisałam to tylko przykłady.

Dla mnie biżuteria jest ma znaczenie symboliczne, ale także pomaga mi zmieniać charakter ubraniom i dostrajać je do odpowiedniej okazji.

Jeżeli chcę przyciągnąć uwagę lub nadać stylizacji bardziej elegancki charakter, to korzystam właśnie z  potencjału biżuterii.

A jaką rolę biżuteria spełnia w twoim stylu?

Napisz jeżeli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i doświadczeniami, jestem bardzo ciekawa:)

ofertaA jeżeli chciałabyś porozmawiać o stylu, modzie i życiu w rytmie slow, to napisz  do mnie joanna@dostrajanie.pl 🙂

Do usłyszenia i przeczytania:)

Asia

2 odpowiedzi do “Biżuteria”

 1. Najcenniejszą biżuterią są dla mnie, podobnie jak było napisane w artykule, obrączka, pierścionek zaręczynowy i pierścionek od Mamy,który kupiła z okazji moich narodzin. Poza tym, moj mąż,który swego czasu jeździł w delegacje w różne strony świata,przywoził mi biżuterię bardzo oryginalną i związaną z tymi miejscami (np. korale w kształcie ziarenek kawy z Kolumbii). Lubię też kupować kolczyki w podróży do zakątków,gdzie jestem po raz pierwszy. Nie są to zazwyczaj drogie rzeczy,ale takie,które są związane z danym miejscem i potem przez lata mi o nim przypominają. Mam np. korale z maleńkich koralików ze szkła z Murano,które kosztowały półtora euro,ale dla mnie są bardzo cenne,bo kupione w czasie bardzo ważnej dla nas podróży do Wenecji. Mam też kolczyki z bursztynem znad Bałtyku,które mi się po pewnym czasie zepsuły, ale zamiast ich się pozbyć,przerobiłam je,bo też są dla mnie cenne że względu na wspomnienia. Poza tym, mam kilka różańców na rękę. Jest to bardzo pożyteczna biżuteria,nie tylko pełni funkcję ozdobną,ale też pozwala modlić się różańcem w kolejce do lekarza,w samochodzie,w czasie górskich wędrówek czy na placu zabaw:-)

  1. Kasiu,
   Dziękuję, że podzieliłaś się swoimi doświadczeniami.
   Właśnie o to chodzi, że biżuteria wcale nie musi być droga, aby dodawała nam tego „czegoś”.
   A tak jak piszesz, bardzo często jest przyminajką, czymś co dodaje nam radości ze spędzonych wspólnie chwil, wyjazdów, czy po prostu przypomina o bliskich.
   Pozdrawiam
   Asia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *